Онлайн-трансляції

Буковинцям, хворим на діабет, бракує тест-смужок для вимірювання цукру у крові (ВІДЕО)

 

Майже 38 тисяч буковинців, за підрахунками медиків, хворіють на цукровий діабет. Майже 200 із них - діти, і всього менше десяти - на таблетованому лікуванні.
- В області зареєстровано 175 дітей із цукровим діабетом 1 та 2 типу. За рік захворіло вперше 32 дітей цукровим діабетом 1 типу й одна - 2 типу, - повідомила Тамара Крецу, завідувачка дитячого ендокринологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні.
Інсуліном держава забезпечує. Хоч із перебоями, минулорічним фінансуванням, складними системами постачання, та інсуліну зараз вистачає всім.
- Потребу в інсуліні і всіх цукрознижувальних ми завжди вираховували за кількістю пацієнтів - це майже 30 мільйонів. Ми отримуємо десь 50%, це в середньому 17 мільйонів ми отримуємо на рік у вигляді субвенцій. Але, враховуючи, що це зазвичай приходило невчасно, то ми користувалися ще попередніми роками. Така дуже складна бухгалтерія, - пояснила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
Тобто інсулін та цукрознижувальні препарати, за дуже грубими підрахунками, коштують державі майже 800 гривень на рік на кожного хворого. Та це поки що. Аби не гірше.
- Інсулін видають - теж із надією, що він буде. Але ніхто не знає, що буде завтра. Коли почались військові дії в Україні, тоді виник дефіцит. Ми з цим не стикнулись, хоч іншим міняли, - сказав Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
Поки що препарат видають безперебійно. Але невеликими дозами.
- Закінчується інсулін і нам видають - коли як - по одній ампулі, чи по дві. Поки він лежить, лікарі дивляться, скільки його треба колоти і на скільки нам його вистачає. Коли закінчується, ми приїжджаємо до Чернівців, нам його виписують, знову ми його отримуємо, скільки належить, - розповів Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
Та проблема зараз не так в інсуліні, як у тестових смужках, які визначають рівень цукру в крові, аби знати, скільки інсуліну треба вколоти. Держава забезпечує, наприклад, дітям, тубус на 50 таких смужок на місяць. А треба втричі більше. Ціна питання - ще майже 800 гривень, при пенсії у 1100. Чи справді грошей немає та де закінчується ланцюжок бюрократії?
- У нас усе впирається у тест-смужки. Бо вони теж дуже дороговартісні для наших фінансових можливостей, - зауважив Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
Видають цих смужок один комплект на місяць, тобто 50 штук. Вистачає ж їх, у кращому разі, на 10 днів. Решту треба докуповувати власними силами. Один тубус - ще майже 400 гривень, каже Віктор.
- Один тубус, коробочка на 50 штук. Залежить, якщо в дитини температура, чи він застудився, цукор скаче, цукор великий тоді. Треба стежити, щоб знати, скільки колоти, більше йде. Якщо все нормально, ми міряємо 5 разів на день, 6, - пояснив Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
- Мінімум має бути 4 визначення рівня лейкемії. Тому в середньому дитина повинна за рік отримати 1000-1200 тест-смужок, - повідомила Тамара Крецу, завідувачка дитячого ендокринологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні.
В облдержадміністрації визнають: тест-смужок справді бракує, точніше, грошей на їх придбання.
- Тест-смужок, на жаль, в 2015 році ми мали якусь частину, нам дали за рахунок поставок 2014-го. Весь час поставка на рік запізнювалася. Цього року ми мали би отримати поставки 2015 року. Тендер не був проведений, і ми нічого не отримали. З держбюджету грошей на тест-смужки ми не отримали, - зазначила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
Власне, ту ж історію про тендери розповідають і батькам діток, хворих на діабет. Щоправда, вже за третім колом забігу по рецепт на ці смужки.
- Сказали весь ланцюжок, куди звертатися. І де він? Повинен замкнутися. Я всю цю послідовність пройшов: рецепти в районі. В області приходив, казали "тендер не провели". Я не дуже в курсі, ну, немає. "Звертайтесь у район до головного лікаря", - розповів Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
А головний лікар, каже, пояснював багато, а допомогти нічим не зміг.
- Він мені розповів усю історію реформи медицини. Звертайтесь туди, звідти - туди, набігався. Приходжу до ендокринолога: "То не до мене", - продовжує Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
І повірив би, що й справді прийшов не туди, каже Віктор. Якби не знав, що звернувся точно за адресою.
- Але я прийшов прямо за призначенням. Мені виписали рецепт, я пішов в аптеку. В аптеці сказали: "Ми не відпускаємо. - Чому? - Тому що лікарні не виділяють коштів". Рецепт із горем пополам виписали, що я його тяжко добився, - наголосив Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
І знову нічого. Купа витраченого часу і нервів. І все одно: 400 гривень із власної кишені на тубус тестових смужок для дитини. Та провина у всьому на міністерстві, запевняють в адміністрації.
- Хоча, насправді, згідно з наказом, мало би бути так: інсулін за кошти субвенції, а тест-смужки нам мало би дати міністерство. Міністерство не дало тест-смужок. Ми на початку року писали листа в райони й область, що "ми вас просимо, візьміть до уваги, ви маєте забезпечити тест-смужками населення, у тому числі і дитяче", - запевнила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
А далі трохи простої арифметики: майже 200 дітей у Чернівецькій області потребують інсуліну, а значить, і тестерів на рівень цукру в крові. На місяць у середньому дитині потрібно три тубуси на 50 смужок, тобто майже 1200 гривень. На рік загалом виходить 2 мільйони 880 тисяч гривень на усіх інсулінозалежних на Буковині. І для порівняння: у 2016 році народні депутати України витратили 28 мільйонів гривень на висвітлення діяльності Верховної Ради у ЗМІ, а точніше - на одному телеканалі та у двох друкованих виданнях.
Батькам дітей, хворих на діабет, радять тим часом економити. Міряти рівень цукру рідше, а значить, розтягувати дороговартісне задоволення використання тест-смужок, закуплених за державні гроші. Та хто хоче ощадити на власних дітях? Поки чиновники розводять руками, громадяни України шукають, де краще. Не на камеру нам зізнаються: обміняти українське громадянство на, наприклад, румунське - значить, дати гідне майбутнє своїй дитині. Бо там, за кордоном, навіть з аптечною націнкою ліки здебільшого дешевші, ніж у нас, за закупівельною ціною. А якість послуг, на жаль, навіть соромно порівнювати з вітчизняною.
- Для економії, як нам казали в лікарні, міряти менше. А менше не можемо, бо не можемо контролювати, - пояснив Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
А тим часом батьки дітей, хворих на діабет, шукають, де краще. Закордонні клініки пропонують забезпечення на якісно іншому рівні. І фінансування на відмінно іншому. Ба більше - в деяких країнах необов’язково мати навіть громадянство - достатньо постійного місця проживання, аби отримати всі належні медичні послуги.
- Там є клініки, бо цікавилися уже по всьому світу, весь інтернет перекопали. Бо це проблема, дитина тільки починає жити. А з нашим прогресом у медицині, то так далеко ми не дійдемо. Хтось їздить в Америку лікуватися, хтось - у Польщу, хтось - у Німеччину. Хто куди може, - зазначив Віктор Митрик, батько хлопчика, хворого на діабет.
А в ОДА розводять руками - бюджет не гумовий і дірок у ньому багато й без того.
- Як міг місцевий бюджет, так і забезпечив. Ви собі уявляєте, яке навантаження на місцевий бюджет: таблетки на місцевий бюджет (і це ми говоримо про цукровий діабет), тест-смужки на місцевий бюджет, - наголосила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
Утім, є певні зміни у фінансуванні. Хоч, чи стануть вони ефективними, дізнаємося лише тоді, коли спробуємо пожити за новими правилами гри.
- Цього року вирішили спільно з Департаментом охорони здоров'я, що якісніше й ефективніше ці кошти зможуть використати районні лікарні, які лікують цих хворих, які самі зможуть провести тендерні процедури і закупити саме ті медичні препарати, яких потребують хворі, - підкреслила Анжела Дякова, директорка Департаменту фінансів Чернівецької ОДА.
Окрім того, є і зекономлені кошти від непроведених тендерів. Їх обіцяють частково спрямувати на тестові смужки. Але результат нетривалий.
- Маємо зекономлені кошти від тендерних процедур по інсулінах, і зараз ось ми ухвалили рішення, буде остання закупівля ще цього року, ми виділили не для придбання інсулінів, а для придбання тест-смужок. Це буде для області десь 164-165 тисяч. Із них 65 тисяч буде для дітей і 100 тисяч - для дорослих, - повідомила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА.
Тобто ще 1 чи 2 місяці. А далі проблема все та ж. І що надішлють із бюджету та скільки на ті кошти вдасться закупити - поки важко судити.
Якихось три мільйони у масштабах держбюджету - ниці копійки, порівняно з тим, скільки коштів іде не незрозумілі статті видатків. Ми говоримо зараз про життя двох сотень дітей. Бо дорослих, яким так само треба міряти рівень цукру, - тисячі. І це лише у Чернівецькій області. Держава вдає, що дбає. Уряд - що реформує медицину. Та про які реформи можна говорити, коли чи не кожен думає, як утекти за кордон, аби врятувати свою дитину і дати їй гідне життя? І відмова від українського громадянства чи банальна еміграція тут - цілком прийнятна ціна, щонайменше для цих двох сотень буковинських родин, які просто втомилися оббивати пороги, аби отримати рецепт на якихось 10 днів. 

    25.12.2016
Коментарі (0)
оновити код
Додати коментар:
Ім'я:
Код:
зареєстровані користувачі не вводять код перевірки (зареєструватися).
вхід для зареєстрованих користувачівВхід