У вівторок, 14 травня, парламент Грузії в третьому читанні ухвалив законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”
Про це повідомляє Эхо Кавказа.
За ухвалення законопроєкту проголосували 84 депутати, проти – 30.
Як зазначили у виданні, ухвалення закону про “іноагентів” відбулось попри нещодавні протести десятків тисяч громадян Грузії та міжнародну критику.
Закон, ухвалений парламентом, передадуть на підпис президентці Грузії Саломе Зурабішвілі протягом десяти днів.
Згідно з Конституцією Грузії, президент має упродовж 2 тижнів підписати й опублікувати закон або з вмотивованими зауваженнями повернути його до парламенту.
Попри те, що Зурабішвілі на цей законопроєкт раніше пообіцяла накласти вето, “Грузинська мрія” має достатньо голосів, щоб подолати його. У разі, якщо і після цього президент не підпише закон, його підписує і публікує голова парламенту.
Оскільки терміни, протягом яких парламент має подолати вето президента, у законодавстві Грузії не вказані, “Грузинська мрія” ймовірно зможе остаточно затвердити закон у середині червня. Також, за словами урядовців, у законі про “іноагентів”, ймовірно, будуть враховані “змістовні рекомендації” від західних партнерів.
Натомість Зурабішвілі відповіла кабміну, що не погодиться “ні на які маніпуляції з метою його якось облагородити”. Вона запропонувала парламентській більшості ввести закон у дію з 1 листопада, після проведення в жовтні парламентських виборів.
7 березня 2023 року парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який значною мірою наслідує російський закон про іноземних агентів. Після цього в країні спалахнули протести. У ЄС попередили Грузію про “серйозні наслідки” в разі остаточного ухвалення законопроєкту про “іноагентів”.
3 квітня 2024 року в парламенті Грузії знову ініціювали цей законопроєкт. Очільники парламентських комітетів закордонних справ низки країн Європи закликали Тбілісі відмовитись від нього. У США також заявили, що цей закон збиває Грузію з європейського шляху.
8 квітня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що всупереч негативній реакції громадськості та медіа, влада готова ухвалити закон, а президентка Саломе Зурабішвілі оголосила, що накладе вето, якщо його ухвалить парламент.
9 квітня у Тбілісі тисячі людей взяли участь у мітингу проти закону, який владна партія “Грузинська мрія” вдруге зареєструвала у парламенті.
Вже 16 квітня грузинський парламент відклав розгляд закону через протести громадян.
Парламент Грузії 17 квітня у першому читанні вдруге ухвалив скандальний закон про “іноагентів”, учасники акції протесту вимагали зустрічі з прем’єром.
Під час акції протесту проти закону про “іноагентів” у центрі Тбілісі в ніч проти 1 травня сталися сутички між правоохоронцями й учасниками мітингу. Поліція затримала 63 людей, повідомляють і про 6 постраждалих поліціянтів.
1 травня парламент Грузії ухвалив законопроєкт про “іноагентів” у другому читанні. На вулицях Тбілісі знову почалися сутички між активістами та МВС.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала грузинів зробити вибір між Європою та Росією, коментуючи скандальний закон про “іноагентів”.
4 травня стало відомо, що у Тбілісі поновилися протести проти ухвалення закону “Про прозорість іноземного впливу”, акції відбуваються у двох місцях у столиці Грузії.
10 травня вісім країн Північної Європи та Балтії виступили зі спільною заявою, у якій попередили Грузію про те, що закон про “іноагентів” руйнує її європейське майбутнє.
11 травня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що уряд готовий до незначних поступок щодо закону про “іноагентів”, аби “примирити позиції” з західними партнерами.
Коментарі: