З початку року в Україні зафіксовано 55 нападів на журналістів

В Україні за 9 місяців 2019-го року зафіксовано 55 випадків фізичної агресії щодо журналістів.

Про це з посиланням на дані моніторингу Індекс фізичної безпеки журналістів України повідомив глава Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко в понеділок, 21 жовтня.

Протягом липня, серпня та вересня на журналістів в Україні було скоєно 19 атак, а за перше півріччя – 36. У третьому кварталі 2019 року найчастіше силу до працівників ЗМІ застосовували в Києві – 6 випадків та у Одесі – 4 інциденти. Загалом за 9 місяців зафіксовано 55 інцидентів фізичної агресії щодо українських журналістів. Такими є дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Одним із найзухваліших та найрезонасніших став напад у липні на прес-центр ІА Укрінформ, внаслідок якого 5 працівників інформагентства зверталися за медичною допомогою, а з ладу було виведене вартісне обладнання. Під час прес-конференції в Укрінформі 30 липня, на якій кандидати в депутати по округу №50 зібралися розповісти про ймовірну фальсифікацію на виборах, молодики у футболках з написом “Традиція і порядок” облили водою та закидали яйцями самовисуванця Андрія Аксьонова. Перед цим вони вибили вхідні двері до зали та пошкодили майно агентства: зламали вартісну акустичну конференцсистему, вирвали 5 мікрофонів, обірвали жалюзі, забруднили стіни, стільці, центральний банер. Крім того вчинили напад та застосовували силу до працівників агентства.

– Ледь гортань не зламали, відпустили лише коли вибили двері й увірвалися до прес-центру, – розповідає в коментарі НСЖУ постраждалий співробітник «Укрінформу» Павло Негрей. – На мене практично одразу накинулося кілька молодиків, адже не пускав їх до приміщення, за яке несу відповідальність. Били по ногах, спині, обличчю, по голові…

У серпні в Чернігові невідомі напали на місцевого журналіста, члена НСЖУ, блогера Ігоря Стаха. Подія трапилася 29 серпня, неподалік дому журналіста. Двоє чоловіків накинулися зі спини та жорстоко побили блогера: лікарі діагностували закриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Напад Ігор пов’язує виключно з професійною діяльністю, адже протягом останні трьох місяців займався журналістським розслідуванням щодо діяльності одного з місцевих політиків.

30 вересня після нападу одного з «героїв» відеосюжету в лікарні опинився оператор 7 телеканалу, що в Одесі, Андрій Кульба. Інцидент трапився, коли знімальна група 7 каналу приїхала на зйомку сюжету про сімейний конфлікт, що розпалився між подружжям в одному з приватних будинків. Батько сімейства схопив газовий балончик та розприскав його вміст в обличчя Андрієві. Постраждалого доправили до опікового відділу місцевої лікарні, де встановили, що Андрій дістав опіки обох передплічь, постраждали шия, обличчя й очі.
– Андрій дивом не лишився зору – якби не окуляри, то невідомо чим би все закінчилося, – розповідає в коментарі НСЖУ гендиректор 7 каналу Михайло Малишев та наголошує, що напад на телеканалі розцінюють як перешкоджання журналістській діяльності.

– На фоні атмосфери ворожнечі до медіа та журналістів, якою переповнені соцмережі, фізичні атаки транслюють очевидний сигнал – професія журналіста є небезпечною, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Аби захистити права працівників ЗМІ на професію, а громадян – на правду, держава має забезпечити оперативні розслідування атак та належне покарання нападників. Та поки що, лише регулярно отримуємо новини не про справедливість, а про напади.

Водночас експерти «Індексу фізичної безпеки журналістів» вирішили не включати до моніторингу окремі інциденти з працівниками ЗМІ, що трапилися за 3 останні місяці. Це ситуації побутового характеру або безпосередньо не пов’язані із виконанням професійних журналістських обов’язків. Наприклад, 1 липня у Вишгороді Київської області чоловік влаштував стрілянину під час зйомки шоу-програми «Битва екстрасенсів».

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у липні:

Владислав Бовтрук, кореспондент видання «Страна.ua», м. Київ
2 липня кореспондента побили під час акції на майдані Незалежності проти реєстрації блогера Анатолія Шарія та екс-глави Адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва кандидатами в народні депутати.
Олександр Корняков, кореспондент ІА «ПІК», м. Херсон
11 липня під час мітингу на підтримку ймовірного нового голови ОДА агресивно налаштований чоловік штовхнув журналіста.
Альбіна Коломієць, громадське об’єднання «Останній Бастіон», м. Полтава
Голова Соціалістичної партії у регіоні здійснив напад на знімальну групу «Останнього бастіону».
Телеканал «112 Україна», м. Київ
13 липня у Києві з гранатомету обстріляли будівлю національного телеканалу “112 Україна”.
Оператор програми «Ревізор», «Новий канал»
У Коблево (Миколаївська область) 18 липня невідомий чоловік у ході конфлікту вдарив у обличчя оператора.
Сергій Сай-Боднар, Павло Негрей, Роман Храбров, ІА «Украніформ», м. Київ
30 липня під час перс-конференції агресивно налаштовані молодики увірвалися до прес-центру та напали на працівників ІА.

Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у серпні:

Альона Соболенко, журналістка телеканалу «Капрі» (Донецька обл)
1 серпня у Покровську (Донецької обл) невідомі чоловіки та політтехнолог кандидата в народні депутати напали на знімальну групу місцевого телебачення “Капрі”.
Ксенія Терзі, Віталій Прус, знімальна група (журналістка, оператор) каналу «Думська», Одеса
В Одесі 8 серпня невідомий чоловік напав на знімальну групу “Думської ТБ” під час прямої трансляції в ігровому клубі “Лотомаркет”.
Нестор Бондаренко, Валерія Семічихіна, оператор та журналістка ТРКК «Сігма», м. Маріуполь
15 серпня біля торгівельного центру під час підготовки сюжету нетверезий чоловік напав на знімальну групу телеканалу – вдарив оператора та пошкодив камеру.
Богдан Карабиньош, журналіст телеканалу НАШ/ Максі-ТБ, м. Київ
У Києві 24 серпня журналісту телеканалу “Наш”/ ”Максі ТВ” Богдану Карабиньошу заважали робити пряме включення з Маршу захисників.
Олег Решетняк, журналіст, знімальна група телеканалу «112 Україна», м. Київ
28 серпня невідомі напали на знімальну групу телеканалу “112 Україна”, яка знімала сюжет про розкрадання лісу на Харківщині.
Ігор Стах, член Національної спілки журналістів України, блогер, Чернігів
29 серпня двоє невідомих чоловіків напали зі спини на журналіста та жорстоко побили.
Андрій Качор, редактор ІА “Вежа”, м. Вінниця
У Вінниці 31 серпня невідомий вдарив в обличчя Андрія Качора за написання статтей про блогера Анатолія Шарія.

Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у вересні:

Анастасія Большедворова, знімальна група (журналістка, оператор) каналу «Думська», м. Одеса
4 вересня в Одесі охоронці житлового комплексу “Одеські традиції” силою не пропускали знімальну “Думської TV” для підготовки сюжету.
Олена Іонова, журналістка телеканалу «7 канал», м. Одеса
В Одесі 4 вересня співробітник “Муніципальної варти” не пускав знімальну групу 7 каналу в приміщення міськради і вдарив по телефону журналістки Олени Іонової.
Катерина Колган, журналістка програми «ДжеДАІ», телеканал 2+2, м. Київ
6 вересня під час підготовки сюжету про порушників ПДР один із водіїв вдарив Катерину, вибивши з рук телефон, на який велася зйомка, і переїхав його автомобілем.
Олександр Власов, журналіст КНК-медіа, Херсонська обл.
Уночі проти 22 вересня на журналіста напав депутат Херсонської облради Євген Рищук.
Юрій Шеляженко, Член НСЖУ, редактор газети «Правдошукач», м. Київ
26 вересня зловмисники замастили двері до квартири Юрія фарбою, а також накинулися на нього й розбили фотоапарат.
Андрій Кульба, оператор 7 каналу, м. Одеса
30 вересня під час підготовки сюжету Андрію в очі розприскали газовий балончик

Реклама

Залишити коментар