Музей у Нідерландах скасував борги за зберігання “скіфського золота”

Український Мінкульт та амстердамський музей Алларда Пірсона домовилися про повернення артефактів державної частини Музейного фонду України з чотирьох кримських музеїв. З 2014 року вони експонувалися на виставці «Крим — золотий острів у Чорному морі» у Нідерландах.

Відповідний документ підписали т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв та виконувач обовʼязків директора університетської бібліотеки Амстердамського університету доктор Фред Вірмен. 

Музейні предмети включають колекції кримських установ «Центральний музей Тавриди», «Керченський історико-культурний заповідник», «Бахчисарайський історико-культурний заповідник» та Національного заповідника «Херсонес Таврійський». 

Карандєєв подякував музею Алларда Пірсона за зберігання колекцій протягом 9 років, а також за рішення нідерландської сторони не стягувати витрати за зберігання музейних експонатів.

“Повернення артефактів особливого історичного та культурного значення — це знаковий та багатогранний процес. Він об’єднує правові, музейні, дипломатичні та логістичні аспекти. Ми з нетерпінням чекаємо повернення колекцій, одна з яких відома як “скіфське золото”, додому в Україну”, — відзначив Карандєєв.

«Скіфське золото» — це колекція із 565 музейних експонатів, яку привезли на виставку «Крим — золотий острів у Чорному морі» до Амстердама з чотирьох музеїв Криму ще до окупації півострова росією.

У червні 2023 року, після майже 10 років судового розгляду, Верховний суд Нідерландів повністю відмовив у касаційній скарзі кримських музеїв і залишив чинним рішення апеляції, яким було задоволено позовні вимоги України. 

Суд, зокрема, зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України колекцію «скіфського золота» з кримських музеїв.

Після цього Україна обговорювала з Нідерландами безоплатне повернення «скіфського золота». Україна повинна була заплатити музею Амстердама за зберігання колекції впродовж майже 10 років.

Реклама

Залишити коментар