На наступному саміті НАТО, який пройде у 2024 році у Вашингтоні, потрібно розпочати переговори щодо вступу України до Альянсу.
Про це заявив заступник Генерального секретаря НАТО у 2012-16 роках, Посол США при НАТО у 1998-2001 роках Александр Вершбоу під час спеціальної події Київського безпекового форуму, заснованого Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну».
Він зазначив, що відповідна пропозиція міститься у зверненні Атлантичної Ради до Президента Сполучених Штатів Америки про вступ України до НАТО, яка була презентована під час спеціальної події КБФ.
“Єдиною надійною безпековою гарантією для України є майбутнє членство в НАТО. І на Вашингтонському саміті ми повинні розпочати цей процес”, – наголосив Александр Вершбоу.
На думку колишнього заступника Генсека НАТО, цьогорічний саміт у Вільнюсі не приніс очікуваних результатів щодо перспектив українського членства і став по суті “втраченою можливістю”: “Були зроблені певні правильні кроки, скажімо, відміна ПДЧ. Але він мало в чому пішов вперед у порівнянні, скажімо, з Бухарестським самітом”.
“Ми вважаємо, що ювілейний саміт Альянсу є доброю нагодою, щоб конкретно показати і визначити шлях України до членства в НАТО… Ми б хотіли, щоб Україна на Вашингтонському саміті почала переговори про вступ до НАТО”, – підкреслив він.
Александр Вершбоу вважає неприйнятними пропозиції деяких експертів відкласти вступ України до Альянсу до моменту завершення війни з Росією.
“Це буде тільки стимулювати Росію продовжувати конфлікт. Тобто це все одно, що надати Росії постійне право вето на рішення щодо вступу України до НАТО”, – пояснив він.
Ініціатори звернення вважають, що після початку переговорів щодо вступу України в Альянс графік приєднання може залишатися відкритим і залежати від того, як розгортатимуться події, зокрема, щодо звільнення окупованих Росією територій.
“Україна є особливим випадком, і для цього потрібен особливий підхід, який ми і пропонуємо. Давайте розпочнемо процес і покажемо росіянам, що вони не мають права вето щодо прагнень України до членства в НАТО”, – резюмував Александр Вершбоу.