Україна вшановує 105-ту річницю бою під Крутами

29 січня в Україні відзначають пам’ять героїв Крут – українських студентів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році.

Факти про бій під Крутами:

На початку січня 1918-го більшовицька Росія оголосила загальний наступ на Україну і до середини місяця захопила майже все Лівобережжя, але головною ціллю був Київ. За таких умов 22 січня Центральна Рада ІV Універсалом проголосила незалежність УНР.

28 січня у Бахмачі дві більшовицькі армії, що наступали з двох фронтів, об’єдналися у чотиритисячне військо під командуванням Михайла Муравйова. У росіян були на озброєнні бронепоїзд та артилерія.

29 січня на станції Крути більшовиків зупинили близько 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв під командуванням Аверкія Гончаренка. Більшість хлопців не мали військовий вишколу, а на озброєнні – лише 16 кулеметів та гармата. Вони фактично йшли на неминучу смерть.

Українці мали вигідніші позиції, тому завдали значних втрат бiльшовицьким вiйськам – близько 300 вбитих.

Бій під Крутами тривав понад п’ять годин – до самої темряви. Проте під тиском ворога українським бійцям довелося відступити.

На шляху відступу українці підривали залізничні колії та мости. Це дозволило стримати наступ більшовиків на Київ на чотири дні.

Подвиг героїв Крут дозволив укласти мир між урядом УНР та державами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року було підписано Брестський мирний договір, яким держави Четвертного союзу визнали незалежність УНР.

Пам’ять героїв Крут в Україні вшановують з 2003 року.

Реклама

Залишити коментар