Мінськ не хоче платити за газ рублями через невигідний курс

Білорусь затримує платежі росії за газ. Причина — штучне зростання курсу російського рубля зробило ціну вищою, ніж планувалося. Для Білорусі ціна виходить надто високою, – повідомляють білоруські видання

За контрактом із «Газпромом» Білорусь мала платити за газ із розрахунку $128 за тисячу кубометрів.

Це дуже вигідна ціна, приблизно вдвічі-вчетверо нижча, ніж у січні—лютому платили за довгостроковими контрактами газові компанії інших країн. Справа в тому, що для Білорусі ця ціна фіксована, тоді як частина компаній купує за ціною, прив’язаною до котирувань нафти. Але навіть серед тих, кому «Газпром» продає блакитне паливо за фіксованими цінами, ні в кого немає такої вигідної ціни, як у Білорусі.

Проте Мінськ потрапив у пастку, яку сам поставив. У політичних цілях білоруська адміністрація тривалий час вимагала переходу на платежі за енергоносії в російських рублях. Після початку війни рішення про перехід на оплату в рублях було ухвалено. Але не лише для Білорусі Москва зажадала того ж від газових компаній Євросоюзу. При цьому росія штучно підняла курс російського рубля як до долара, так і до євро та білоруського рубля.

Зараз російський рубль коштує 56 рублів за долар, ринковий курс становив би, можливо, від 80 до 120. комфортний для Білорусі — 75—80, яким він був до 24 лютого, дня нападу на Україну.

“Мінськ не проводить платежі за поточним курсом: зробиш один транш – і всі інші доведеться робити за умовами першого, такою є політика Газпрому”, – говорить обізнане джерело.

Виходить, тепер за газ Білорусі довелося б віддати більше доларів чи рублів, ніж раніше закладалося. Тому Мінськ не платить, вичікує, поки рубль ослабне, або поки що не вдасться змінити формулу ціни в угоді.

«І рубль зміцнюється шаленими темпами, щоб ми тут не переборщили. Несподівані речі трапляються», — прокоментував ситуацію лукашенко перед телекамерами на зустрічі з путіним 23 травня у частині, присвяченій переходу на розрахунки у національних валютах.


Реклама

Залишити коментар