«Ядерну зброю України контролювали у Москві, у мене валізки не було» — Кравчук

Контроль над ядерним арсеналом, який залишився в Україні після розпаду СРСР, був у Москви, а не у Києва.

Про це розповів перший президент Леонід Кравчук, пояснюючи причини позбавлення України ядерного статусу відповідно до Будапештського меморандуму, в інтерв’ю «5 каналу».

За його словами, керівництво України «знало, що у нас близько 1200 боєголовок, але ми ними не керували».

«У мене не було чорної валізки: вона була в Москві. Я міг тільки телефоном говорити з командувачем ракетної армії (в Москві — ред.), а він міг виконувати або не виконувати мої прохання, не кажучи вже про доручення: це нереально було. В України не було можливостей контролювати і замінити ядерну зброю», — сказав Кравчук.

Він стверджує, що утримування в боєготовності 175 ракетних шахт обійшлося б Україні у $175 млрд «у тих грошах, а за нинішніми — у $300 млрд».

Водночас Кравчук не вірить, що Росія може застосувати ядерну зброю проти України: «Уявіть, Росія вирішила вдарити по Харкову. Наслідки будуть на великій частині й самої Росії».

Нагадаємо, що восени 2020 року під час місцевих виборів президент Володимир Зеленський ініціював також опитування українців. Серед 5 питань було: «Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?»

Тоді право України щодо гарантій Будапештського меморандуму підтримали 78% опитаних, проти — 10%.

Будапештський меморандум – це міжнародна угода між Україною, США, Росією та Великою Британією 1994 року, за якою наша держава зобов’язувалася позбутися свого ядерного статусу. Натомість інші три підписанти давали гарантії безпеки Україні.

Водночас у 2014 році Росія розпочала військову агресію проти України, анексувала Крим та порушила умови договору.

Реклама

Залишити коментар