Мігранти чи нацменшина: хто має платити за навчання українських школярів в Польщі

Найближчим часом Україна може отримати новий міжнародний конфлікт у сфері шкільної освіти. Тепер – із Польщею. Польське МЗС очікує від українських колег пропозицій щодо забезпечення прав на здобуття освіти рідною мовою для українців, що мешкають у Польщі. Про це пише “Європейській правда.

Наразі у Польщі діють чотири школи з українською мовою викладання. Проте набагато більша кількість шкіл мають часткове викладання українською: або окремих предметів, або для окремих класів.

Ця освіта фінансується з держбюджету Польщі в рамках гарантування прав нацменшин, що мешкають на території країни.

Проблеми почалися кілька років тому разом із великою міграцією українців. Значна їх частина воліла віддавати своїх дітей саме в українські школи – і спочатку це не виглядало проблемою.

Втім, з часом збільшення кількості учнів поставило питання про збільшення обсягів фінансування для українських шкіл. 

“Польща має міжнародні зобов’язання поважати права національних меншин, в тому числі і на освіту рідною мовою. І цю вимогу ми ретельно виконуємо. Проте в даному випадку йдеться не про нацменшину – люди, що приїхали до нас працювати, згідно з міжнародними нормами трактуються як мігранти, і вони таких прав не мають. Навпаки, ми маємо докласти якнайбільше зусиль для їх успішної інтеграції у польське суспільство”, – на умовах анонімності розповідає високопоставлений польський дипломат.

Звичайно, це не означає, що діти українських робітників у Польщі не зможуть отримати освіту. Більш того, Польща розробляє численні програми для успішної адаптації українських школярів у польських школах. Проте успішність адаптації часто відбувається за рахунок збереження культурної ідентичності. І саме тому багато батьків воліли віддавати дітей саме в українські школи. 

Тож у польському уряді очікують від України пропозицій зі створення шкіл для українців у Польщі, фінансування яких візьме на себе Київ.

“Зрештою, це справедливо – ми ж фінансуємо освіту для польської меншини в Україні, хоча могли б цього не робити”.

В МЗС України – також неофіційно – розповідають, що знають про цю проблему, проте не розраховують на те, що Київ погодиться на пропозиції Варшави.

“Наразі існує неформальна домовленість, що ті діти, які вже навчаються у цих школах, зможуть продовжити навчання. Що стосується додаткових місць, то тут позиція польського уряду категорична”, – розповідає український дипломат, що опікується питаннями взаємин із Польщею. Також він додав, – “Наразі єдине, чим Україна може допомогти, є підготовка навчальних програм та адаптація їх до вимог польської освіти. В усьому іншому це стає вже завданням для самих батьків”.

У Польщі вже працюють приватні школи, де навчання йде українською.

Реклама

Залишити коментар