Новий етап в українсько-американських відносинах: що вже зробили з боку України

Адміністрація Байдена готується до якісно нового етапу у відносинах з Україною. Проте Білий дім потребує ясності щодо подальших намірів президента Зеленського. Цього разу ініціативу на себе взяли голова Київського безпекового форуму Арсеній Яценюк і директор форуму Данило Лубківський.  10 березня 2021 року проголосили “12 пунктів стратегічного партнерства Сполучених Штатів Америки та України”. Про це інформує gazeta.ua

На санкції РНБО щодо Медведчука з-за океану надійшли слова підтримки. Але цього надто мало. Перед тим, як почати з Володимиром Зеленським розмову про серйозні плани на майбутнє, напевно хочуть побачити його дії щодо Коломойського, Фірташа та інших олігархів, а особливо тих, які займають виразну антиамериканську і проросійську позицію.

Існує ціла низка критеріїв, за якими Вашингтон буде оцінювати не декларативні, а реальні наміри української влади.

“Очевидно, що адміністрація президента США у відносинах з Україною не планує плисти за інерцією і ймовірно готується до якісно нового етапу. Але для цього треба побачити готовність українського президента” — зазначає політолог Михайло Басараб.

До того ж, важливо побачити, чи відбудуться гучні відставки в найближчому оточенні президента України після оприлюднення доказів у справі “вагнерівців”. У провалі цієї спільної спецоперації українських та американських спецслужб підозрюють голову Офісу президента Андрія Єрмака і заступника секретаря РНБО Руслана Демченко.

Так само у фокусі уваги Вашингтона фактичний провал судової реформи та затягування реформи силових відомств.

Цього разу ініціативу на себе взяли голова Київського безпекового форуму Арсеній Яценюк і директор форуму Данило Лубківський. Їх підтримали Львівський безпековий форум, Український кризовий медіа-центр та Atlantic Council зі США. Як результат, 10 березня 2021 року було проголошено “12 пунктів стратегічного партнерства Сполучених Штатів Америки та України”. Документ спільно розробили та підтримали десятки відомих діячів з двох країн. Свої підписи під зверненням поставили конгресмени від обох партій США, представники усіх фракцій Верховної Ради, окрім ОПЗЖ.

Дванадцять пунктів – це не чергове переповідання базових цінностей у двосторонній співпраці, а перелік конкретних дій і постановка чітких цілей. Ідеться про такі основні положення:

– США мають допомогти Україні набути членство в НАТО, а ми повинні робити все необхідне для відповідності стандартам Альянсу. Приєднання України до НАТО визнається в документі як посилення Північноатлантичного Альянсу.

– Допомогти Україні у відсічі збройній агресії Росії. Зокрема йдеться про нарощення військової присутності США і НАТО в Чорноморському регіоні, долучення президента Байдена до переговорного процесу щодо так званого мирного врегулювання, надання Україні різнопланової оборонної допомоги, спільна протидія кремлівській дезінформації, посилення санкцій проти Росії, визнання небезпеки “Північного потоку-2” для Євроатлантичної єдності.

– Росію слід змусити піти і з Донбасу, і з Криму.

Реклама

Залишити коментар