Чернівецька облрада поцупила майно у громад, а тепер піариться на його передачі – Микола Орендович

В Сторожинецькому районі є справжній райський куточок, ринкову вартість якого разом з його 16,5 гектарами землі важко уявити. Це – Красноїльський протитуберкульозний санаторій. Колись сюди їхали на лікування і оздоровлення з усіх радянських республік. Тепер він має змінити власника і перейти від Чернівецької обласної ради до Красноїльської ОТГ. Проект такого рішення щойно оприлюднено на облрадівському сайті, повідомляє Букінфо.

Але чи може передавати громаді майно той, хто раніше у цієї громади його поцупив? І чому депутати облради ощасливлюють поверненням майна тільки дві ОТГ області, хоча ошуканих громад набагато більше?

Про правові аспекти, фінансові апетити і закулісні інтриги довкола Красноїльського санаторію розповідає Микола ОРЕНДОВИЧ, екскандидат у народні депутати по 202 виборчому округу, який на минулорічних парламентських виборах за кількістю голосів виборців посів четверте місце серед 19 претендентів.

– Чернівецька обласна рада вимушена була проявити нечувану щедрість і оголосити про передачу протитуберкульозного санаторію після того, як весь Красноїльськ повстав проти її рішення, прийнятого у лютому цього року про ліквідацію цього медичного закладу і передачу його капітально відремонтованого старовинного маєтку на баланс кишенькового облрадівського підприємства «Центр комунального майна», якому депутати з барського плеча ще й віддали у постійне користування 16 гектарів санаторної землі, – розпочинає розмову Микола Орендович. – Мешканці Красноїльська зрозуміли, що наступним кроком стане приватизація унікального комплексу. Облрада оголосить, що в обласному бюджеті немає 5 мільйонів гривень у рік на утримання санаторію, і йому почнуть шукати нового господаря. Нашуміла завдяки НАБУ історія з кіцманською водолікарнею «Брусниця» багатьом відкрила очі на схеми відчуження комунального майна.

Тому громада Красноїльська зібрала майже 2 тисячі голосів під петицією до облради з вимогою віддати їй у власність будівлі і землю протитуберкульозного санаторію, щоб його зберегти.

– Голова облради Мунтян гаряче стверджує, що це була його ініціатива і винятково його батьківська турбота про добробут красноїльської громади.

– Хай стверджує. Хоча це схоже на дешевий збір політичних дивідендів.

Питання не в тому, чия чиновницька рука відкриє скриньку Пандори з прецедентом передачі нерухомого майна Красноїльській і Сторожинецькій ОТГ. Головне, що тепер всі громади області зможуть нарешті повернути собі свої законні землі.
Нагадаю, що на чергову сесію облради заплановано до розгляду також питання про аналогічну передачу у власність Сторожинецькій громаді відбудованого з розмахом туристично-спортивного комплексу «Перлина гір», що у Банилові-Підгірному, в який держава вклала не багато не мало 40 мільйонів гривень з Фонду регіонального розвитку.

– Що в цьому поганого?

– Річ у тім, що місцева влада вирішила пограти з нами вар’ята. Адже обласна рада не може передавати ОТГ земельні ділянки комунальної власності. Оскільки за законами держави вони без усякої передачі належать громадам. Окрім того, орган представницької влади області мусить тоді віддати землі усім громадам, у яких вони були незаконно відчуженні, і понести відповідальність за численні випадки порушення букви закону.

В цій історії зворотного ходу вже немає. При передачі засвітяться документи на землі Красноїльського санаторію і «Перлини гір». Ніхто більше не зможе заперечувати факт протизаконного володіння ними Чернівецькою облрадою.

– Юристи облради неодноразово пояснювали цю ситуацію тим, що в усьому винні державні реєстратори обласного управління Мінюсту, які за останні кілька років зареєстрували безліч комунальних земельних ділянок у власність обласної ради, а не місцевих громад, як мало би бути. Хто б відмовився від такого раптового щастя? 

– Дотримання законності – основний принцип функціонування держави, у тому числі і органів місцевого самоврядування. Керівництво Чернівецької обласної ради нинішнього скликання, її депутати переступили закон не тільки у тому, що не виправили помилку (випадкову чи зумисну) державних реєстраторів, хоча зобов’язані були це зробити.

Вони самі скористалися незаконними схемами, коли усі роки своєї каденції ухвалювали один за одним рішення про реєстрацію за обласною радою права власності на земельні ділянки, які їй не можуть належати, про зміну їх цільового призначення і передачу приватним фірмам під бізнесові проекти в обхід інтересів громад.
Незаконність таких рішень доведена в судах.

– Схоже, ми на порозі грандіозного юридичного скандалу.

– Саме так. Услід за численними помилками в державних реєстрах і геокадастрі з визначенням власника комунальних земель, відкриються схеми їх, м’яко кажучи, розбазарювання. Адже, повторю, йдеться не тільки про комунальні об’єкти на території двох ОТГ Сторожинецького району. Чернівецька обласна рада позбавила законного майна багато інших громад Буковини. Є такі у Вижницькому, Глибоцькому, Новоселицькому, Хотинському районах, вже не кажучи про Чернівці.

Тепер борги доведеться віддавати.

Розмову записав
Євген МИТРИК, Красноїльськ.

Фото – Ivan Goyan

Реклама

Залишити коментар