Сьогодні виповнюється 100 років з дня народження автора пісні “Марічка”

Сьогодні, 5 червня, виповнюється 100 років із дня народження буковинського композитора Степана Садабаша, який написав музику до пісні-візитівки Чернівців – “Марічки”.

Народився 5 червня 1920 року в селі Ванчинець (нині Новоселицького району Чернівецької області), пише molbuk.ua.

З дитинства захоплювався музикою, співом. З 13 років навчався гри на скрипці у регента церковного хору Івана Кіріяка. За порадою останнього в 15 років почав самостійно навчатися гри на трубі і вже через пів року був прийнятий до професійного духового оркестру села Ванчиківців. У 16 років Степан уже керував цим оркестром, а у 18-річному віці почав опановувати акордеон і невдовзі став найкращим акордеоністом не лише Буковини, а і Румунії.

Закінчив Чернівецьке музичне училище. Керував естрадним ансамблем в обласній філармонії та оркестром при Будинку офіцерів, працював концертмейстером у драмтеатрі. Згодом створив естрадні оркестри при міських кінотеатрах, які були визнані кращими в Україні.

Коли композитору було 33 роки, він узяв участь у конкурсі на музику до вірша молодого поета Михайла Ткача, який надрукувала одна з чернівецьких газет. Серед 40 варіантів найкращою виявилася мелодія студента Чернівецького музичного училища Степана Сабадаша. Він узяв за основу народну пісню “На поточку прала, на вербочку клала”.

“Вірш мене схвилював, — розповідав композитор. — Доки біг додому, в голові вже зароїлась мелодія. Музика лягала легко, як туман на долину”.

Та коли щасливий автор приніс пісню в обласну філармонію, йому сказали, що не можуть узяти її в репертуар, бо “слабенька”.

У жовтні 1960 року “Марічку” вперше виконав головний духовий оркестр Міністерства внутрішніх справ тодішньої Чехословаччини, який приїхав на гастролі до Києва. Заспівав її соліст оркестру Ян Соумар. Та особливо популярною “Марічка” стала у виконанні відомого співака, нашого земляка Дмитра Гнатюка. Вона звучала на всіх континентах, майже у всіх країнах. У 1960 – 1970 роках “Марічку” виконували найвідоміші солісти та хори, симфонічні оркестри й естрадні ансамблі. Її співали на весіллях, дні народженні, хрестинах.

Композитор Степан Сабадаш у 1960 році створив у Чернівцях ансамбль “Марічка”, назвавши його на честь пісні.

В рідних Чернівцях, де Степан Сабадаш прожив багато років, щодня о 12-й годині на вежі ратуші сурмач у буковинському народному строї виграє мелодію “Марічки”. Вона звучить за будь-якої погоди: у дощ, спеку, мороз, сніг. На всі чотири сторони світу лунає: “Чуєш чи не чуєш, чарівна Марічко, – я до твого серця кладку прокладу…” На площі збираються слухачі, які аплодують, кричать “Браво!”.

Багато років мелодію “Марічки” вигравав Василь Козак. Після його смерті на вежу піднімається музикант Микола Блищук.

Реклама

Залишити коментар