Про відсутність логіки і логістики або “Підкилимна децентралізація”

Уявіть собі, що ви живете у центрі Чернівців і вас змушують їхати на Калинівський ринок через Рошу або через Гравітон. До чого тут Заставнівський район і перший заступник голови обласної адміністрації Богдан Ковалюк – йдеться у публікації газети Буковина.

У Заставнівському районі маємо Вікнянську об’єднану громаду. Вона ризикує стати неспроможною і її, за словами експертів, можуть згодом приєднати до іншого, більш потужного центру. Аби цього не сталося, у Вікнянської ОТГ вихід один – розширити власні межі за рахунок інших сіл. З усіх можливих варіантів залишився один – приєднати до себе села Дорошівці та Товтри. Але ось ці два села розташовані буквально за кілька кілометрів від міста Заставна. І, за чинним Перспективним планом формування громад, мають увійти не до Вікнянської, а до Заставнівської ОТГ. Натомість, як нам розповіли у Дорошівцях, нинішня обласна влада твердо планує пустити людей манівцями, не питаючи при цьому їх самих.

  • На превеликий жаль, сьогоднішня влада це робить. Свідомо чи не свідомо, але це так, – каже Іван Димко, сільський голова Дорошівців Заставнівського району.

Пан Іван про кардинальну зміну планів обласної влади дізнався вже після того, як чиновники облдержадміністрації підготували пропозиції для уряду. Рішення про приєднання його села до Вікнянської ОТГ обурило як його самого, так і жителів Дорошівців.

  • Всі люди хочуть приєднатися до Заставнівської ОТГ – так, як це було у Перспективному плані 2015 року щодо приєднання Дорошівців та Товтрів до Заставнівської ОТГ, – розповів посадовець.

Заперечення і прохання почути громаду Дорошівців та залишити за нею право утворити громаду разом із Заставною голова села скерував до найвищих державних інституцій. Однак – марно.

  • Президент сказав, що скерували до Кабміну, Кабмін – до міністра інфраструктури, міністр сказав, що скерували до ОДА, оскільки вони цим керують, – розчаровано розповів Дорошівецький голова.

Обурені планами Чернівецької обласної адміністрації та байдужістю центральної влади і громадські активісти Заставнівщини.

  • Це все почалося у січні цього року і було, як обухом по голові. І ніхто нікого не питав, ніхто не радився. Просто всі дізнавалися постфактум. І в мене питання – а якщо б ми взагалі про це не дізналися, а просто б Верховна рада ухвалила рішення і в жовтні ми б ішли на вибори у такому форматі – Дорошівці і Товтри з Вікнянською ОТГ. Як би це було? – риторично запитує Юлія Дупешко-Джус, виконавча директорка ГО «Кроки до майбутнього».
  • Мене обирали мешканці народ села Дорошівці, тому я відстоюю їхню думку. І я не погоджуюся з іншими позиціями. Я тільки за те, щоб було об’єднання так, як хочуть жителі Дорошівців, – каже сільський голова.

«За» приєднання до Заставни і «проти» приєднання до Вікна мешканці Дорошівців ще й тому, що із нинішнім районним центром у них нормальне сполучення – кілометрів 8 асфальтованою та гравійною дорогою. А, в разі створення громади з центром у селі Вікно, доведеться їхати полем, грунтовою дорогою, яка після дощу стає просто небезпечною для життя – машини ризикують злетіти з кручі в Дністер.

  • Якщо через Заставну – треба проїхати через Заставнівську громаду, Юрківецьку ОТГ – загалом десь 25-30 км. А якщо їхати полем, то поки що це не дорога, а напрямок. Бо, як тільки піде дощик, туди вже тиждень нема як їхати, – розповідає Іван Димко.

Можна припустити, що мешканців сіл Товтри та Дорошівці нинішня обласна влада своєю пропозицією ставить перед вибором – або їдеш по довідку нормальною дорогою 30 кілометрів в один бік, або обираєш коротший шлях, проте ризикуєш не доїхати. У той час, як приєднанням до Заставни проблему можна було б вирішити без конфліктів та з користю для людей.

  • Це утворення – Дорошівці і Товтри в складі Вікнянської ОТГ – це не про наближення послуг до людей, а про те, як ці послуги від людей подалі віддалити. Тому що, коли тобі до Заставни з Товтрів 3 чи 4 кілометри пішки, а до Вікнянської громади – 20 з чимось кілометрів, а у випадку Дорошівців, то всі 29, це порушує методику повністю, – обурюється Юлія Дупешко-Джус.

Чому ж так вперто обласні чиновники хочуть, всупереч логіці та логістиці приклеїти те, що не дуже клеїться? Чи не тому, що першим заступником голови обласної адміністрації є Богдан Ковалюк, а його батько – голова тієї самої Вікнянської об’єднаної громади, яка без Дорошівців та Товтрів ризикує стати неспроможною?

  • Коли було змінено владу на рівні області і коли заступником голови Чернівецької ОДА став саме Богдан Ковалюк, тоді щодо сіл Дорошівці і Товтри вони вже показали варіант приєднання до Вікнянської ОТГ, – констатує експерт з децентралізації Тарас Прокоп.
  • Я безпосередньо з паном Ковалюком на цю тему не мала можливості спілкуватися і тому сказати «так» чи «ні» не можу, але, зважуючи всі фактори, про таку логіку розгортання ситуації можна говорити, – коментує пані Дупешко-Джус.

Слід нагадати, що пан Ковалюк за часів свого депутатства у міській раді Чернівців вже відзначився нереалізованими логістичними ідеями – мова йде про так званий тунель, який він хотів рити під злітною смугою аеропорту. Тепер, відколи Богдан Іванович – обласний посадовець, почав збирати й інші проблеми. Державні аудитори знайшли маніпуляції з пальним на відрядження, а журналісти викрили його в лобіюванні інтересів батька. Мова йде про кошти на ремонт школи у селі Вікно. Ще минулого року до виборів гроші на це передбачив попередній уряд. Однак, через зволікання Вікнянської сільради, ремонт не зробили. Але цього року, як пишуть мої колеги, Ковалюк молодший постарався, аби Ковалюк старший таки отримав фінансування з держбюджету на ремонт навчального закладу.

Роман Маренін

Реклама

Залишити коментар