Зміни до держбюджету передбачають зменшення зарплат для службових і посадових осіб бюджетних установ, до кінця карантину вони можуть бути не більше ніж 47 тисяч гривень. Судді вже назвали це рішення неконституційним.
Про це йдеться у висновку Вищої ради правосуддя.
Рада вважає, що зміни до бюджету у частині зниження суддівської винагороди «не відповідають принципу верховенства права».
«Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами, а фінансова складова є невід’ємною частиною забезпечення незалежного судочинства», — йдеться у висновку.
Також ВРП процитувала статтю 130 Конституції, яка каже, що «держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів».
Зазначимо, що переважна більшість населення України не довіряє судовій системі. Наприклад, опитування фонду «Демократичні ініціативи» від липня 2019 року показало, що довіряють судам лише 14% населення, 75% — не довіряють. Соціологи зазначали, що така тенденція зберігається роками.
Також зазначимо, що, наприклад, за новим законом про судову реформу зарплата (без надбавок та доплат) судді Верховного суду скоротилась з 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб до 55. Тобто це 115,6 тисячі гривень. Водночас нагадаємо, що цю судову реформу Конституційний суд частково визнав неконституційною, зокрема саме в частині скорочення кількості суддів Верховного суду, повідомляє Hromadske.