Газотранспортна система України та словацька ГТС Eustream домовились про міжоператорську технічну угоду щодо транзиту газу.
Про це повідомив віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович.
«Я вітаю interconnection agreement, укладену між Україною і Словаччиною і рішуче підтримувану Єврокомісією. Всі частини для транзиту газу українським маршрутом зараз на місці. Чудова новина для енергетичної безпеки Європи», — зазначив політик.
My strong appreciation for all the hard work and effort! Building on last week’s political deal between #Russia, #Ukraine and the @EU_Commission, the transit contract between respective companies – securing continuous gas flows to Europe as of 1/1/2020 – is now signed and sealed. pic.twitter.com/c0RrODUtGL
— Maroš Šefčovič🇪🇺 (@MarosSefcovic) 30 грудня 2019 р.
Словаччина — основний напрямок, куди прямує російський газ, що проходить транзитом через Україну
Нагадаємо, Україна та Росія підписали угоди, необхідні для продовження транзиту російського газу до Європи через Україну з 1 січня 2020 року.
Загалом українська та російська делегації підписали наступні угоди:
- міжоператорську угоду, яка визначає технічні питання взаємодії операторів газотранспортних систем України та Росії,
- договір про організацію транзиту, який Газпром уклав з Нафтогазом (хоча повинен був укласти з Оператором ГТС України, однак саме Нафтогаз вирішили зробити посередником) — угода, у якій власне і йдеться про умови транзиту російського газу через Україну, терміни, обсяги тощо.
- Третій документ — угода про відкликання позивних вимог Нафтогазу до Газпрому на 12,2 мільярда доларів до Стокгольмського арбітражу.
Крім цього, в межах домовленостей про транзит Україна пробачила Газпрому штраф на близько 7,4 мільярда доларів у антимонопольній справі. У свою чергу Газпром сплатив Нафтогазу 2,9 мільярда доларів боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу.