Україна вперше головуватиме у програмі СОТ

25-27 лютого 2019 року в рамках засідання Комітету Угоди з державних закупівель СОТ Україну вперше в історії її членства в СОТ обрали головуючою Робочої програми зі збору та звітності статистичних даних (Work Program on Collection and Reporting of Statistical Data).

Це стало можливим завдяки значним досягненням України у цій сфері за останні роки. Попереднім головуючим цієї Програми були США.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Як відомо, у 2016 році Україна приєдналася до Угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі (Government Procurement Agreement, GPA). В результаті українські компанії отримали право брати участь у державних закупівлях 47 країн-учасниць угоди GPA, серед яких: країни ЄС, Японія, США, Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг і Канада. Загальний об’єм ринку держзакупівель СОТ оцінюється в $1,7 трлн щорічно.

Українська делегація озвучила головні напрями роботи на найближчу перспективу. Так, серед них:

  • розробка та використання уніфікованої методології збору та звітування щодо даних державних закупівель країн-членів Угоди з державних закупівель;
  • подальше поширення використання стандарту відкритих даних в сфері публічних закупівель Організації міжнародного економічного співробітництва (англ. Open Contracting Data Standard, OCDS).

Україна має чітку позицію щодо доцільності використання стандарту OCDS країнами-членами Угоди, що значно підвищить прозорість та відкритість інформації про державні закупівлі в світі. Використання цього стандарту дозволяє публікувати доступні для читання дані, об’єднувати та порівнювати їх із власною інформацією, а також створювати інструменти для аналізу та обміну даними щодо стану публічних закупівель в окремих країнах та світі в цілому.

Електронна система публічних закупівель ProZorro, яка використовує цей стандарт даних, є прикладом того, як відкриті дані забезпечують прозорість публічних закупівель, позитивно впливають на розвиток економіки, знижують рівень корупції та формують позитивний міжнародний імідж України. Відкритість даних значно обмежує можливості для махінацій і робить порушення при здійсненні закупівель більш ризикованими з точки зору закону.

“Сьогодні ProZorro – це унікальна не лише для України, але й для світу, система, де 2,26 млн всіх закупівель можна моніторити в режимі онлайн. Це всі закупівлі за весь час існування системи, де вся інформація від оголошення тендеру до підписання та виконання договору по ним як на долоні.

Експерти вважають, що якби українську владу і справді вважали корумпованою, то не дозволили б Україні очолити програму прозорості державних закупівель СОТ.

Крім цього, приєднання до цієї угоди надало українським компаніям можливість конкурувати у держзакупівлях 47 країн світу (це всі країни ЄС, а також Японія, США, Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг і Канада).

Роса Буковини

Залишити коментар