Генеральний прокурор Руслан Кравченко ініціює перевірку всіх дитячих будинків України. Це сталося після його візиту до благодійного дитячого шелтера “Місто добра”, де генпрокурора шокували історії дітей, які нині перебувають у притулку
Про це Руслан Кравченко повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
За словами Руслана Кравченка, наприкінці минулого тижня на запрошення засновниці центру Марти Левченко він відвідав найбільший в Україні благодійний дитячий шелтер “Місто добра”, що у Чернівцях. Тут зараз перебувають діти, щодо яких встановлені факти недбалості чи насильства. Генпрокурор зауважив, що це місце “з однієї сторони сповнене світлом і добром, з іншої – болем і жахом”.
“Місце, де від першого кроку ти відчуваєш не атмосферу, а любов. Ми зайшли, і діти просто злетілися до Марти. Обіймали, тримали її за руки, тяглися до неї так, ніби в ній їхня тиша, їхня опора, їхня справжня безпека”, – згадує генпрокурор.
Згодом генпрокурор дізнався історії дітей до того, як вони потрапили у шелтер, і ці історії його шокували.
“Я почув історії, після яких ти чітко розумієш – всі проблеми дорослого життя не мають значення, коли є такий біль і так цинічно поламані долі: Діти, 8-10 років, прив’язані до ліжок для дітей до 2 років, в дитячому будинку на Миколаївщині. Прив’язані. З поламаними і вигнутими кінцівками. “Щоб не заважали”. Дитина на Волині, яку батьки поїли алкоголем, а соціальні служби роками звітували: “Все гаразд”. Чотири здорові дитини, яким свідомо намалювали тяжкі психіатричні діагнози, щоб отримувати додаткові виплати. 20 тисяч гривень на місяць. Ось ціна, за яку дорослі пішли на те, щоб зламати долі чотирьох маленьких людей. Залишивши їх без можливості бути усиновленими, фактично без майбутнього. Я не кажу вже про те, що дітей з неіснуючими діагнозами шпигували психотропними препаратами, не даючи можливості нормально жити, ходити до школи, розвиватися. Це не історії. Це злочини. Це гниль, яку треба вирізати до основи”, – йдеться у дописі.
Він додав, що зараз ці діти у безпеці, у “Місті добра”.
Однак це відрядження вирвало його з рутини і він ухвалив важливі рішення. Зокрема, поінформував, що призначає нового заступника, який буде опікуватися недопущенням порушень прав дитини.
“Моїм новим заступником буде людина, кадровий прокурор, у якого одна цінність і один критерій це діти. Він багатодітний батько, людина яка знає, що таке любов, відповідальність і біль. Його мандат буде один: усі діти України. Кожен дитячий будинок. Кожен випадок насильства. Кожна дитяча історія”, – наголосив Кравченко.
Наразі він не уточнив, хто саме обійме цю посаду.
Крім того, генпрокурор звернувся до міністрів охорони здоров’я та соціальної політики, до соціальних служб, керівників дитячих закладів, голів ОДА та РДА: “Немає часу на відписки, на “комісії”, які нічого не змінюють. Необхідно провести незалежну перевірку діагнозів усіх дітей. Перевірити умови, медичні висновки, догляд. У разі порушень та бездіяльності, органи прокуратури будуть діяти швидко і жорстко”.
Руслан Кравченко також анонсував повну перевірка всіх дитячих будинків по країні.
“Прокурори областей питання дітей, дитячих будинків, лікарень інших дитячих закладів беруть на особистий контроль. Правоохоронні органи повинні розпочати роботу негайно. Жодного “не чіпайте”. Жодного “так було завжди”, – наполягає генпрокурор.
Він запевнив, що в Україні відсьогодні діє принцип нульової толерантності до насильства й недбалості щодо дітей.
