В умовах збройної агресії рф щодо України, введення воєнного стану та масштабної мобілізації суттєво збільшилась кількість злочинів, вчинених військовослужбовцями. Зокрема побільшало фактів самовільного залишення місця служби і дезертирства (ст. 407, 408 КК України).
Про це повідомляє Чернівецька обласна прокуратура.
Законодавство передбачало лише реальне покарання у вигляді позбавлення волі для військовослужбовців, які вчинили вказані злочини. Застосування положень ст. ст. 69, 75 КК України щодо їх звільнення від відбування покарання з випробуванням було неможливим. Відтак значна кількість військових були засуджені.
Однак на цей час законодавцем внесено відповідні зміни щодо відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень вказаної категорії.
Таким чином військові, які під час дії воєнного стану скоїли злочин вперше зможуть продовжити службу, обрати військову частину та згодом навіть уникнути кримінальної відповідальності.
Для цього необхідно не пізніше 1 січня 2025 року добровільно прибути до місць служби або військових частин та письмово заявити про намір повернутися.
При цьому командуванню обраного місця служби потрібно погодити таке призначення та проінформувати про це відповідні спеціалізовані прокуратури у сфері оборони, територіальні управління Державне бюро розслідувань, органи Національна поліція України чи Територіального управління Військова служба правопорядку у Збройних Силах України.
Після отримання прокурором чи судом такої письмової згоди з’являється можливість подальшого звільнення від кримінальної відповідальності.
Зазначимо, що з моменту прибуття військовослужбовця до частини для нього продовжується дія контракту чи проходження служби, відповідно поновлюється виплата грошового забезпечення і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій, визначених законодавством України.
За деталями та роз’ясненнями ви можете звертатися до спецпрокуратури та її підпорядкованих підрозділів.
Коментарі: