В Україні практично кожен охочий має право купити собі зброю для різних цілей, чи то спортивні заняття, чи то полювання, чи то самозахист. Однак для цього потрібно бути законослухняним громадянином і дотримуватися правил. Адже необережне поводження зі зброєю загрожує серйозними проблемами не тільки в плані отримання травм. Є ризик також бути притягнутим до відповідальності за правопорушення.
Фото: https://darwin-club.com/courses
Що говорить Кримінальний кодекс?
Законодавчо встановлено, що притягнути власника зброї до відповідальності можна з різних причин. Серед інших:
- Виготовлення, ремонт, збут холодної зброї, купівля, зберігання, носіння або передача вогнепальної зброї, та все це без наявності відповідного дозволу.
- Крадіжка, привласнення, вимагання, зокрема шахрайським шляхом, не тільки самої зброї, а й патронів.
- Загибель людей або інші тяжкі наслідки, що стали результатом неналежного поводження зі зброєю.
- Фальсифікація, видалення або заміна маркування зброї, незаконне виготовлення боєприпасів.
Ключові правила, які не можна порушувати
Поводитися зі зброєю слід завжди усвідомлено. Це питання не тільки сторонньої, а й особистої безпеки. Щоб усе було гаразд, слід діяти відповідно до певних правил:
- Зброя завжди заряджена. Навіть якщо магазин порожній, навіть якщо немає цілковитої впевненості, чи залишилися там набої, з пістолетом завжди потрібно поводитися так, ніби там повно набоїв і з нього можна вистрілити.
- Ствол завжди під контролем. Це означає, що зброю заборонено спрямовувати на людей або предмети, в які не планується стріляти. Таким чином, потрібно завжди уважно стежити за тим, куди спрямований пістолет, якщо він не в кобурі.
- Вказівний палець дисциплінований. Слід привчити себе до того, що не можна класти палець на спусковий гачок доти, доки немає потреби для пострілу. Лише в такий спосіб можна попередити випадкові постріли та різні погані наслідки.
- Мету визначено. Перш ніж вистрілити, потрібно не тільки конкретизувати ціль, а й також визначити, що знаходиться перед нею і за нею теж. Це дасть змогу, зокрема, упевнитися, що немає жодних зайвих перешкод, і куля не влучить випадковим чином у що-небудь небажане.
Це ж відноситься до правил поводження зі зброєю ЗСУ. Також, кілька додаткових рекомендацій:
- До моменту пострілу пістолет або інша зброя завжди має перебувати на запобіжнику.
- Заборонено використовувати зброю, перебуваючи під дією алкоголю, наркотиків або потужних медикаментів.
- Заборонено залишати зброю без нагляду, особливо в присутності дітей.
- Не можна торкатися до чужої зброї без згоди її власника.
- Перевіряти кількість патронів у магазині потрібно регулярно, якщо є хоча б невелика ймовірність зробити постріл.
- Щоб правильно користуватися зброєю, потрібно, крім іншого, знати всі її особливості, а також те, як правильно її чистити та лагодити.
Застосування зброї в умовах воєнного стану
Питання поводження зі зброєю стало актуальнішим з оголошенням воєнного стану. Її обіг набув масовості, тож встежити за ним стає дедалі складніше. Правоохоронна система зосереджується, переважно, на злочинах, скоєних військовослужбовцями.
Так, наприклад, якщо військовий порушить правила поводження зі зброєю, що призведе до підвищеного ступеня небезпеки, незалежно від наслідків, його може бути притягнуто до відповідальності за статтею Кримінального кодексу.
У такому разі на нього може чекати до двох років службового обмеження з утриманням у дисциплінарному батальйоні, або ж тюремне ув’язнення терміном до трьох років.
Правопорушення також матиме кримінальний статус, якщо незаконне поводження зі зброєю спричинило загрозу навколишньому середовищу або є потерпілий. Якщо серед наслідків кілька постраждалих або щонайменше один загиблий, злочинцеві можуть призначити тюремний термін до десяти років