Близько 6 тисяч чоловіків призовного віку щодоби виїжджають з України по всій ділянці західного кордону.
Про це повідомив начальник відділу організації прикордонного контролю Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, полковник Ігор Матвійчук під час пресконференції у Львові.
За його словами, близько 45% чоловіків, які виїжджають — це водії вантажівок. Наступна категорія — це супровідні людей з інвалідністю, які становлять 15%.
Полковник зазначив, що одна людина з інвалідністю може кілька разів перетинати кордон з різними доглядальниками призовного віку.
“Ця система зараз вдосконалюється, щоб за однією особою з інвалідністю була закріплена лише одна особа для супроводу — туди й назад”, — пояснив Матвійчук.
Також значний відсоток тих, хто виїжджає, — це чоловіки, непридатні для військової служби, і багатодітні, додав прикордонник.
“Використання системи Шлях — це не такий активний механізм для перетину кордону [щоб ухилитися від мобілізації]. Популярність такої схеми спадає”, — зазначив Матвійчук.
Натомість як розповів полковник, зростає популярність фіктивних шлюбів, коли чоловіки одружуються з жінками з інвалідністю чи багатодітними мамами. Також був випадок, коли чоловік призовного віку змінив стать.
“[Чоловік] стверджував і потім офіційно отримав в органах РАЦС [документ], що він змінив стать на жіночу. Був Антон — став Тоня. [Біологічну] стать він не міняв, тільки документи”, — розповів прикордонник.
Раніше в Держприкордонслужбі наголошували, що чоловіки, які незаконно перетнули кордон, не уникнуть відповідальності.
На час воєнного стану чоловікам 18–60 років заборонено виїжджати з України. Водночас є і винятки, наприклад, виїхати можуть чоловіки, які самостійно виховують дитину або дітей до 18 років. Окрім того, згідно з постановою уряду, право на виїзд мають:
- водії, які перевозять медичний вантаж, гумдопомогу чи вантаж на потреби ЗСУ;
- далекобійники на фурах, які мають ліцензії на міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;
- залізничники, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці;
- спортсмени, тренери, спортивні судді та інші профільні фахівці, які беруть участь у міжнародних змаганнях, готуються до них або забезпечують їхнє проведення;
- чоловіки, яким дозволено виїзд за кордон за станом здоров’я чи за сімейними обставинами.
У серпні Кабінет Міністрів також зняв обмеження на перетин кордону для військовозобов’язаних, чиї рідні загинули або пропали безвісти під час участі в антитерористичній операції, якщо вони не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.