З 22 травня в Україні починається новий етап ослаблення карантину, на якому повинні відкрити дитсадки і готелі і запустити наземний громадський і приміський транспорт.
З 22 травня карантин стане адаптивним — послаблювати або вводити нові обмеження будуть залежно від епідеміологічної ситуації в регіонах. 20 травня в.о. гендиректора Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін заявляв, що умовам для переходу до другого етапу виходу з карантину відповідають 13 областей в Україні.
У Чернівецькій області, найбільш постраждалому від епідемії коронавірусу регіоні України, послаблення карантину з 22 травня не передбачено.
НВ розповідає, що відкриється і на яких умовах з 22 травня.
Що дозволили з 22 травня
- проведення спортивних заходів до 50 осіб і без глядачів (заходи за участю більше 50 осіб узгоджуються з Міністерством охорони здоров’я);
- проведення релігійних заходів (не більше однієї особи на 10 кв м);
- роботу міського (крім метро), приміського і внутрішньообласного транспорту;
- діяльність готелів;
Транспортом потрібно буде користуватися в масці, його будуть регулярно дезінфікувати. Міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив 20 травня, що у випадку автомобільних перевезень в регіон, для якого не діють ослаблення карантину, дозволяється перевезення до половини пасажирів від загальної кількості місць для сидіння при розсадженні в шаховому порядку (з вільним місцем поруч, спереду і ззаду).
Готелі можна буде відкривати за умови дотримання низки обмежень. Басейни і СПА-зони залишаться закритими.
Усім працівникам готелів перед початком роботи мають проводити температурний скринінг. Працівників з температурою вище за 37,2 градуса Цельсія допускати до роботи не будуть. На вході в готель і в коридорах будуть розміщені інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусу і засоби дезінфекції. У вестибюлі має бути не більше однієї людини на 10 квадратних метрів, а поверхні в місцях загального користування повинні дезінфікуватися кожні 3−4 години. За межами номера постояльці готелю повинні бути в масках.
Що дозволили з 25 травня
- роботу метро;
- роботу дитячих садків.
У Київському метрополітені повідомили, що будуть працювати з дотриманням наступних правил:
- пасажири повинні суворо дотримуватися дистанції в півтора метра, на перонах та біля кас нанесена спеціальна розмітка, щоб люди трималися одне від одного на безпечній відстані;
- пасажири повинні бути в захисних масках і рукавичках, за дотриманням масочного режиму в метро буде стежити поліція;
- пасажирів інформуватимуть про заходи безпеки в метро;
Про те, чи будуть обмеження на вхід у вагони, в Київському метрополітені станом на 21 травня повідомити не змогли.
Дозвіл відкрити з 25 травня дитсадки, не означає, що всі вони відкриються з цього числа, повідомила в.о. міністра освіти і науки України Любомира Мандзій — остаточне рішення залишається за місцевою владою і комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на місцях.
Наприклад, у Києві дитсадки відкриють лише з 1 червня.
Згідно з попередніми рекомендаціями МОЗ, усі співробітники дитсадків перед початком роботи повинні будуть проходити температурний скринінг, дітям повинні вимірювати температуру при вході, а також кожні чотири години перебування в садку, показники слід заносити до відповідного журналу. Якщо у дитини виявляють температуру вранці – її не допускають в садок, якщо вдень — по можливості ізолюють та інформують батьків. Приймати дітей вранці співробітники повинні за межами будівлі на території дитсадка. Не рідше, ніж кожні дві години, і відразу після закінчення занять необхідно проводити дезінфекцію. Також необхідно забезпечити дотримання дітьми та вихователями максимальної соціальної дистанції і відмовитися від використання багаторазових рушників, м’яких іграшок і килимів з довгим ворсом.
Правила для офісу
Після запуску громадського транспорту багато українців зможуть повернутися до роботи в офісах. МОЗ розробило правила їх роботи в умовах карантину:
- Офіси повинні бути забезпечені рідким милом, антисептиками і паперовими рушниками.
- На вході в офіс має бути організовано місце для обробки рук антисептиком.
- Перед входом в офіс має бути нанесене маркування дистанції в 1,5 м.
- Кожні дві години потрібно проводити вологе прибирання і провітрювання.
- Повинен бути організований централізований збір використаних засобів індивідуального захисту.
- Осіб з груп ризику — старше 60 років і тих, які мають хронічні захворювання, — необхідно усунути від роботи.
- Перед початком зміни усі співробітники повинні проходити температурний скринінг.
- У приміщенні всі повинні бути в засобах індивідуального захисту — масках або респіраторах.
- Регулярно потрібно мити руки рідким милом або обробляти антисептиком.
- Необхідно уникати контакту з особами з симптомами гострих респіраторних захворювань.
- Відвідувачі офісів повинні попередньо записуватися і приходити в захисних масках. Вони мають дотримуватися дистанції в 1,5 м, і їх має бути не більше одного на 10 квадратних метрів приміщення.
Що буде далі
З 1 червня дозволять:
- роботу фітнес-центрів (крім групових занять більше 10 осіб);
- діяльність вишів у групах не більше 10 осіб;
- міжобласні перевезення.
З 10 червня дозволять:
- роботу кафе та ресторанів у приміщеннях;
- роботу закладів культури;
- повноцінну роботу готелів та хостелів.
З 15 червня МОЗ планує дозволити авіаперельоти.