У 2017 році відповідно до показників оцінки бідності за абсолютним критерієм та показників, які характеризують доходи населення, загалом відбулися позитивні зрушення у ситуації з бідністю в Україні. Проте показники бідності за відносними критеріями демонструють тенденції до зростання.
Про це йдеться у звіті Рахункової палати.
Аналіз засвідчив, що у 2017 р. 9% населення потерпали від усіх трьох форм бідності.
Переважна більшість українців не могли дозволити собі здійснювати непередбачувані витрати. Значення цього показника в Україні було в 1,6 рази вище, ніж у інших країн Європейського Союзу (60% проти 36% у країнах ЄС).
“Більше половини не мали можливості відпочивати разом з родиною принаймні впродовж одного тижня на рік”, — зазначається у звіті.
Третьою за поширеністю проблемою, населення України визнало недоступність якісних послуг охорони здоров’я.
“Так, 31,7% населення не мали коштів для купівлі призначених ліків та медичного приладдя, а 30% — для оплати послуг лікаря та лікування в стаціонарі без проведення хірургічної операції”, — зауважують аналітики відомства.
Аудитори також відзначають, що частка витрат на харчування в бюджеті середньостатистичної сім’ї є вкрай чутливим індикатором купівельної спроможності та рівня життя в цілому.
“Якщо у 2015 р. частка витрат середньостатистичного господарства на харчування становила 53,1%, у 2016 р. — 49,8%, то у 2017 р. знизилася до рівня 47,9%.
Частка домогосподарств, які витрачають на харчування більше 60% сукупних витрат, помітно зменшилася — з 43,1% у 2015 р. до 31,8% у 2016 р. та до 26,1% у 2017 р”, — йдеться у документі.
Аудитори відзначають, не менш гостро, ніж проблема бідності, для України постає проблема соціального відчуження. Загалом вона проявляється як через обмежений доступ окремих категорій до життєво важливих благ та послуг, так і через низький рівень доступності послуг соціальної сфери для широких верств населення.
“Рівень бідності визначається не тільки грошима, а й створенням належних умов для людей щодо доступності до благ – медицини, освіти, тепла. І держава мала б створити належні умови”, – зауважують аналітики.