Онлайн-трансляції

Неспроможність крайової влади діяти системно та раціонально, неготовність до змін та заплямована репутація перших осіб області, - підсумок 2016-го (ВІДЕО)

 

Чернівецький політикум лихоманило цілий рік. Обранці зривали засідання, переходили на "блатняк" і лайку, не добирали слів, дерибанили міську землю під власний бізнес і провалювали інвестиційні проекти. Сесійні засідання перетворилися на фарс із мінімальною результативністю.
Секретаріада, виконкоміада і "деБілик?", - за цими трьома спектаклями міського політичного театру громада Чернівців стежила на початку року.
- Використовують якісь нові політтехнології, - зазначив ІГОР БУРКУТ, ПОЛІТОЛОГ.
Про те, що поруч із міським головою мав би сидіти секретар, чернівчани вже навіть почали забувати. Спершу на це крісло намагалися знайти кандидата, а відтак уже ніхто і не згадує.
- У секретаря є свій перелік обов’язків. І ряд речей, які стосуються діяльності міської ради - це його (її - залежно, кого ми оберемо) обов’язки. Тому цей довготривалий параліч, коли одна кандидатура була відсунута, друга - теж не підтримана, вона показує недієздатність нашого депутатського корпусу і, на жаль, переважання приватних групових інтересів, - констатував АНАТОЛІЙ КРУГЛАШОВ, ПОЛІТОЛОГ.
Довго не могли дати раду і з виконавчим комітетом. Та все ж якось спромоглись визначитися із дюжиною новообраних. Важливо, що цьогоріч сюди увійшли не лише навколополітичні особи, а й громадські активісти, АТОвці, науковці і бізнесмени. Однак сімох членів виконкому бракує і досі. Та, схоже, що дообирати їх ніхто не збирається.
- Оця недосформованість призводить до дуже цікавих наслідків: тобто в будь-який момент можна заблокувати його діяльність, це і відбувається на наших очах, - підкреслив АНАТОЛІЙ КРУГЛАШОВ, ПОЛІТОЛОГ.
Депутат-утікач Ростислав Білик вперше феєрично з’явився у сесійній залі аж у серпні. Для більшої переконливості сором’язливо показав якісь довідки, мовляв, хворів. І ховався від політичних переслідувань. Реабілітувати статус обранця не дуже вдалося, натомість його справу правоохоронці намагалися зам’яти, передали до Києва, потім закрили, на вимогу активістів знову відкрили.
- Політичні шоу, коли одні кримінальні справи відкриваються, а потім закриваються, - зауважив АНАТОЛІЙ КРУГЛАШОВ, ПОЛІТОЛОГ.
Та віз і нині там. Троє студентів мають умовні терміни, пан Білик ухвалює рішення у раді.
- Наразі суд тільки обмежив пересування депутата Білика, тобто у нього забрали закордонний паспорт, він може перебувати тільки в межах населеного пункту, де він проживає, і в разі, якщо покидає цей населений пункт, має повідомляти слідчі органи, - пояснив ТАРАС ПРОКОП, КООРДИНАТОР ВИБОРЧИХ ПРОГРАМ ГМ "ОПОРА".
І ще одна свіжа вистава у Чернівцях - "скласти мандат". Чи не вперше в політичній історії міста ціла фракція у міськраді погодилась у повному складі скласти депутатські мандати. "Самопоміч" у ратуші під натиском нардепа Березюка таки зголосилась написати заяви з доброї волі. Та поки заяв немає, як і єдиної партійної лінії у межах фракції. Пропроданівська більшість "Самопомочі" і далі при кріслах, а гучні заяви виявилися не більше, ніж фарсом.
- Внаслідок різних обставин, у тому числі і тиску, і доносів, перед фракцією, перед 6 людьми постало питання щодо складання депутатських повноважень, - сказав БОГДАН КОВАЛЮК, ДЕПУТАТ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ МІСЬКРАДИ.
А під завісу року в Чернівецькій ратуші і взагалі запахло перевиборами. Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук повідомив, що готовий написати відповідне подання.
- Дав доручення своїм окремим підрозділам, буде підписано розпорядження. Підуть перевірять делеговані повноваження, вивчать ситуацію. Але все одно ситуація конфліктна. Її потрібно розв’язати, - заявив ОЛЕКСАНДР ФИЩУК, ГОЛОВА ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОДА.
І до справ господарських. Чи не найбільший бонус до активу Чернівців у 2016-му - аеропорт. Вперше за 4 роки регулярний рейс Київ - Чернівці зайшов на посадку 12 липня. Ціни, щоправда, по кишені таки б’ють, та повітряні ворота відчинені і це радує. До цього йшли довго і важко, бо техніка дорога, боргів на підприємстві було багато, а зберегти його вдалося, без перебільшення, лише завдяки ентузіазму працівників.
- Були проблемні питання, які не залежали від нас. Дуже складно, але дуже плідно відбулися перемовини з авіакомпанією. Є перспектива, вони сюди зайшли не тільки на київський рейс, - зауважив БОРИС МОРСЬКИЙ, ДИРЕКТОР МКП "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ЧЕРНІВЦІ".
Вулиця Богдана Хмельницького - довготривала сумна історія. Досі не готова, та вже принаймні не скидається на саперний полігон. Закінчити її обіцяють. Тепер уже просто обіцяють.
- Були використані кошти, передбачені на будівництво, тому був зроблений додатковий кошторис, він пройшов експертизу. Роботи там залишилося на місяць-два. Сподіваюся, що процедура тендерної закупівлі пройде без ексцесів. Зможемо навесні закінчити, перерізати стрічку нарешті, - сказав ОЛЕКСІЙ КАСПРУК, ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА.
І, без сумніву, сенсація в міському житті - Сергій Обшанський та його "мурашина" команда інспекторів із благоустрою. Критики багато, але і результати очевидні. За цей рік їм вдалося прибрати з вулиць Чернівців більш ніж півсотні кіосків, які працювали незаконно, познімати банери і рекламні вивіски, кондиціонери з історичних будівель та зробити центр міста привабливішим.
- Інспекція працює, відповідно до чинного законодавства. І для всіх приватних підприємців, і для всіх установ та організацій слово інспекції, наше слово – кремінь, - запевнив СЕРГІЙ ОБШАНСЬКИЙ, НАЧАЛЬНИК ІНСПЕКЦІЇ З БЛАГОУСТРОЮ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ МІСЬКРАДИ.
Не завдяки, а всупереч. Ще одна знакова подія - дочірнє підприємство фірми "Преттль", яке наприкінці 2016-го запрацювало у Чернівцях. Це щонайменше 1000 працівників до кінця наступного року і "чисті" податки та "білі" зарплати. Хоч депутати міськради категорично відмовились створити індустріальний парк на основі заводу "Гравітон", куди і зайшло європейське підприємство.
- Треба бути останньою людиною і так ненавидіти Чернівці, щоб не голосувати і не підтримувати розвиток інвестицій. Ми будемо повертатись, і я сподіваюсь на підтримку громади в цьому питанні, - зазначив ОЛЕКСІЙ КАСПРУК, ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА.
Рухаємося до справ масштабніших, принаймні географічно. Обласна політика цьогоріч була багата хіба що на ляпи очільників. Та все ж спробуємо зважити всі плюси та недопрацювання.
Чи не єдиний позитивний сплеск від нової крайової влади - хіба що обласна медична комісія. Всупереч твердому переконанню Департаменту охорони здоров’я, ендокринологічний центр області все ж не розформували саме завдяки старанням членів комісії.
- Ендокринологічний саме центр важко було створити. Потрібне специфічне обладнання, кількість працівників, напрацьовувався цей процес, - наголосила ОЛЬГА КОБЕВКО, ДЕПУТАТКА ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛРАДИ.
До речі, голова Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Оксана Андрієць, натомість, на зустрічі із журналістами впродовж року практично не з’являлась. В об’єктиви камер "ТВА" потрапила за рік всього з десяток разів, а від коментарів або завжди відмовлялась, або просто була відсутня на місці. Натомість з'являлась лише там, де можна було перерізати стрічку чи щось відкрити. Наприклад, очисні споруди у Вашківцях на Вижниччині, яких чекали 8 років після повені, помпезно відкривала з очільниками краю.
- Ми маємо якщо не параліч влади (бо це надто сильне слово), то таку мляву інертність на всіх рівнях нашої обласної влади, - констатував АНАТОЛІЙ КРУГЛАШОВ, ПОЛІТОЛОГ.
І справді, обласна рада, як і адміністрація, увесь рік займали вичікувальні позиції. Наприклад, коштів на дороги чекали від митниці.
- Ну, ми дали 353 мільйони з початку експерименту. Думаю, до кінця року у нас буде за 400. Для того, аби ці гроші використати, якщо не цього року, то наступного, щоб дійсно робити дороги на Буковині, - підкреслив МИКОЛА САЛАГОР, НАЧАЛЬНИК ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ МИТНИЦІ ДФС.
Тим часом керівник адміністрації відкрив ліфт у лікарні і перерізав стрічку. Голова обласної ради веселив міністрів. А сесійні засідання облради перетворили на перегони: жодних обговорень, жодних пояснень, аби лише встигали тиснути на кнопки. Загалом область цьогоріч точно недопрацювала. Не кажучи вже про те, що представницька функція обласних очільників просто провалена. 

    31.12.2016
Коментарі (0)
оновити код
Додати коментар:
Ім'я:
Код:
зареєстровані користувачі не вводять код перевірки (зареєструватися).
вхід для зареєстрованих користувачівВхід