Онлайн-трансляції

У буковинців найнижчі зарплати в Україні. Чого не врахувала статистика?

 

З 1 січня український Уряд підвищив мінімальну зарплату більш ніж удвічі - з 1400 до 3200 гривень на місяць. Та від цієї суми віднімають ще й податки. Тож "на руки" українці отримують майже 2700. І цього, кажуть, недостатньо.
А нещодавно опублікували офіційну статистику українських зарплат за травень цього року. І найбільше, як виявилось, заробляють у Києві. Там середньомісячна зарплата - 10 тисяч 500 гривень. А от найбідніші буковинці. Вони в середньому заробляють 5 200. Тож давайте порахуємо. В літній період комунальні послуги обходяться приблизно у 1000 гривень. Тож із 5 тисяч уже залишається 4. Ділимо це на 30 днів, і отримуємо 130 гривень на день. І в це входять продукти, проїзд у громадському транспорті та ліки, витрати на дітей, одяг та інше.
- Це лише одна сторона медалі. Офіційні дані статистики не враховують тіньового сектору економіки. Всі займаються виживанням, людей можна зрозуміти, але дані офіційної статистики не відображають дійсності, - заявила Ірина Черданцева, економістка.
Бо ж на Буковині підприємств, які працюють у тіні, немало, каже фахівець. А офіційна статистика враховує лише ті фірми, які справно сплачують податки, і це здебільшого державний сектор. А тут зарплати не надто високі. Та насправді буковинці заробляють більше, каже пані Ірина.
- Усе решта платиться у конвертах. Це гроші попри офіційні канали, вони не відображаються в даних статистики. Така ситуація спричиняє викривлення реалій, досить активного споживчого ринку, - пояснила Ірина Черданцева, економістка.
В економіці існують такі показники, як вартість та якість життя у певному регіоні. І на Буковині вони досить високі. А все через те, що це прикордонний регіон, пояснює фахівець.
- Це позитивний фактор, бо, як правило, невеликий ґешефт завжди дає можливість забезпечити собі певний рівень життя. Близькість до кордону дає можливість пожвавити товарообмін і забезпечити відносно невисокий рівень цін на продукти першої необхідності та широкого вжитку, - зазначила Ірина Черданцева, економістка.
До того ж, каже, не варто забувати про те, що багато буковинців працюють за кордоном. І зароблені гроші передають родичам, які, у свою чергу, часто вкладають їх у нерухомість. Звідси й така ціна на житло у Чернівцях. Бо ж стареньку однокімнатну квартиру з мінімальними вигодами у спальному районі міста можна придбати за 360 тисяч гривень. А от розкішне дворівневе помешкання у самому центрі обійдеться у 5 мільйонів. І це вже свідчить про велику тінізацію бізнесу, пояснює Ірина Черданцева. Бо ж якщо офіційні зарплати низькі, а ціна на нерухомість захмарна, - це означає, що більшість буковинців виплати отримують у конвертах, а підприємці займаються нелегальним бізнесом. І це, каже фахівець, проблема не українців, а держави.
- Формула дуже проста. Повернутися обличчям до бізнесу і переконатись у тому, що ви не збільшуєте податкову базу, а створюєте умови для розвитку бізнесу. Бізнес розмірковує достатньо раціонально. Що ми з цього будемо мати протягом найближчої перспективи?, - підкреслила Ірина Черданцева, економістка.
Тож держава має напрацювати стратегію і пояснити українцям, як і коли покращиться їхнє життя від того, що вони справно сплачують податки, працюють на українську економіку та дбають про майбутнє країни. Та поки цього не станеться, каже Ірина Черданцева, українці й далі отримуватимуть гроші у конвертах і виїжджатимуть за кордон. І офіційна статистика зарплат буде невтішною.  

    13.07.2017
Коментарі (0)
оновити код
Додати коментар:
Ім'я:
Код:
зареєстровані користувачі не вводять код перевірки (зареєструватися).
вхід для зареєстрованих користувачівВхід