Онлайн-трансляції

4 основні державні реформи в місцевому масштабі: про ривок уперед та перші провали, і тих, хто зганьбився, тримаючись за власні крісла (ВІДЕО)

 

Ось і добіг кінця рік під знаком децентралізації. З проблемами на законодавчому рівні, але з поступовим сприянням реформі від громади, ми доволі успішно відцентрувалися від столиці. До кінця 2016-го буковинці об’єдналися вже у 16 територіальних громад.
- Всі, хто об’єднався, і всі, хто попрацював цей рік, вони ніколи не повернуться назад, - запевнив Микола Федорук, народний депутат України.
Ще б пак, адже відтепер люди самі зможуть розпоряджатись коштами, вирішувати, де і що у їхній громаді потрібно ремонтувати, латати, перекривати чи будувати. І якщо гроші розподіляти розумно, то субвенцій від держави та податкових надходжень вистачить практично на все, запевняють фахівці.
- Реформа проходить досить успішно. Чернівецька область не пасе задніх, оскільки нові 7 громад, які утворені в Чернівецькій області, за кількістю населення перевищують кількість населення у тих громадах, які вже існували у 2016 році, - зауважив Ігор Бабюк, незалежний експерт із децентралізації.
І незважаючи на те, що реформу децентралізації, яку вже другий рік обговорюють чи не у кожній буковинській хаті, цілком можна назвати найуспішнішою, її таки намагались гальмували як на центральному, так і на місцевому рівнях.
- Але, на жаль, не всі законопроекти були ухвалені, які надзвичайно необхідні. По-перше, це законопроект 4676, який стосується добровільного об’єднання громад, які розташовані у різних районах, - зауважив Микола Федорук, народний депутат України.
Ще один провалений законопроект - про дооб’єднання громад. Саме ці два важливі документи і гальмували реформу. Втім, на противагу недопрацюванням Уряду - інший бік медалі. Мешканці громад відчули територіальне перетворення фінансово.
- Бюджети об’єднаних і місцевих громад виросли деякі в рази у розрахунку на одного мешканця. Люди відчули те, що у них з’явилися кошти і вони можуть вирішувати ті питання, які не вирішувались роками, - підкреслив Микола Федорук, народний депутат України.
Загалом в Україні об’єднались 384 громади. Інакше кажучи, 20% населення уже господарює по-новому.
- Коли об’єднання почнеться навколо обласних центрів, можна вважати, що реформа досягла свого успіху, - сказав Ігор Бабюк, незалежний експерт із децентралізації.
Підсумуємо зміни у системі правоохоронній. Нова поліція. Ще одна гучна реформа, та, як дехто вважає, - авантюра Уряду 2016 року, яка здобула своїх прихильників та затятих ворогів.
12 українських поліцейських, у тому числі двоє патрульних, загинули у 2016, виконуючи свій професійний обов’язок. Ціною життів, посад та, власне, ставленням українців до поліції вони здобували авторитет і право називатись правоохоронцями.
- Дуже дорогою ціною ми підійшли до цього. Це так. Усі поліцейські пам’ятають, ціною чийого життя ми тут, завдяки кому ми називаємося патрульною поліцією, - запевнив Олег Йосипів, начальник патрульної поліції в місті Чернівці.
Важко, зі скрипом, подекуди з "наїздами" від заможних і авторитетних та погрозами владнати все з начальством, хто би що не говорив, вони поступово перетворювали вулиці з хаотичної парковки на розвантажене від скупчення транспорту місто.
- Безумовно, відчувається, що люди стали більш виховані. Вони розуміють, що насправді зміни починаються з кожного з нас, - підкреслив Олег Йосипів, начальник патрульної поліції в місті Чернівці.
І, попри "гігабайти критики" на Facebook та гнівні коментарі від користувачів соцмереж, нова поліція робить свою справу мовчки. За 2016 зросла і довіра до патрульних. На контрасті невдоволення виникали і зворушливі історії, які майже ніколи не потрапляють в об’єктиви камер.
- У центрі міста, біля ялинки, яку тільки відкрили, загубилась маленька дитина. Підійшовши до патрульного поліцейського, ми тут же знайшли маму. Те, що дитина підійшла до патрульного, - це є надзвичайно великий результат, - наголосив Олег Йосипів, начальник патрульної поліції в місті Чернівці.
Разом із тим є і невтішна статистика, підсумовують поліцейські. За рік п’яних водіїв не поменшало.
- Чернівці насправді посідає одне із перших місць за кількістю п’яних водіїв на вулицях міста, - підкреслив Олег Йосипів, начальник патрульної поліції в місті Чернівці.
На противагу реформі правоохоронної системи поговоримо про цьогорічні спроби переродження медицини. Підсумувавши зроблене, нововведення цієї галузі у всеукраїнському масштабі навіть не помітні. А все через те, кажуть перші особи держави, що до найважчих змін хотіли підійти ґрунтовно та обдумано. І саме тому, певні, здається, що у медицині все рухається надто повільно.
- Основні завдання, які стоять перед нами щодо впровадження цієї реформи, - це питання зміни системи фінансування. Я вважаю, що досить фінансувати стіни закладів охорони здоров’я. Треба фінансувати конкретну медичну послугу, яка має отримати достатню вартість, - вважає Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України.
Буковинці часто скаржаться: ні у підході до лікування пацієнтів, ні у роботі лікарів, ні в благоустрої медустанов нічого не змінилось. Проте, поки люди результатів не бачать, медики працюють над покращенням лікувальної бази.
- Всюди створені центри первинної медико-санітарної допомоги, бо не всюди були, сімейні лікарі всюди є. Медицина створила базу первинну. І тепер під цю базу потрібні якісь нові правила гри, - пояснила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.
А нові правила гри, каже Марія Поліщук, - це славнозвісна страхова медицина, яку запроваджуватимуть в Україні з 1 січня вже нового року. Провальним на місцевому рівні, вважає заступниця директора Департаменту охорони здоров’я, виявився 33 наказ, згідно з яким зарплата лікарів залежатиме від кількості ліжко-місць. Відтак профільне міністерство його таки скасувало та ухвалило інше рішення - кошти у 2017-му виділятимуть, ґрунтуючись на кількості пролікованих пацієнтів.
- Значно покращилося забезпечення медичною апаратурою закладів охорони здоров’я. Місцеві зміни в охороні здоров’я не можуть робитись без того, щоб їх не сталось на центральному рівні, - наголосила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.
І справді, поки накази згори гальмують перезавантаження медицини, лікарям потрібна самостійність. Це, наприклад, дозволить їм самим вирішувати, як краще розпоряджатись коштами.
- Відтепер він отримуватиме цю суму і має право рухатись у межах цього набору, як хоче. Заклад буде сам думати, як вижити. Бо в тих умовах, у яких вони зараз живуть, вижити практично неможливо, - підкреслила Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.
З трохи меншим провалом країною прокотилась цьогоріч і освітня реформа. Нова школа, про яку вже більше року чують українці, потрохи запускається. Хоч ще влітку нова міністр освіти наголошувала на тому, що впроваджувати європейські методи потрібно негайно.
- Якщо раніше діти втрачали цікавість до навчання у 6 та 7 класі, то сьогодні ми це явище маємо у 3-4, - зауважила Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України.
Утім, підсумувавши здобутки освітян на європейських методах викладання, можна зрозуміти, що поки особливих звершень та перемог у цій сфері не відбулось.
- Великих результатів ще немає, та й ми не чекали, що за 1 рік можна реформувати кардинально освіту. Але перші кроки таки зроблені. Більше це стосується, звичайно, початкової школи, - розповів Сергій Мартинюк, начальник управління освіти Чернівецької міськради.
За 12 місяців освітяни спромоглись реформувати методи викладання у молодших класах. Жодних червоних ручок, балів та щоденників. Кажуть, так адаптуватимуть першачків до нової європейської програми у старшій школі. Яка, як відомо, почнеться після 9 класу і триватиме вже не два, а три роки.
- І за наступний рік не вдасться завершити реформу. Та ніхто й не ставить завдання це зробити у 2017 році. Дай Бог, аби ця реформа таки дійшла до кінця, бо дуже багато стартувало реформ, які не були доведені до кінця, - зазначив Сергій Мартинюк, начальник управління освіти Чернівецької міськради.
Тож поки урядовці закликають людей починати зміни у країні з себе, на місцях зв’язують руки недосконалим законодавством. І в результаті гальмують такі необхідні реформи у державі та перекладають відповідальність на місцеву владу. Утім, разом із вами сподіваємось, що у новому році процес змін набере обертів та ми врешті дооб’єднаємось, відчуємо покращення у медицині, зможемо почуватися в безпеці завдяки новій поліції та не робитимемо катастрофи з того, що наші діти вчитимуться на 1 рік довше. 

    31.12.2016
Коментарі (0)
оновити код
Додати коментар:
Ім'я:
Код:
зареєстровані користувачі не вводять код перевірки (зареєструватися).
вхід для зареєстрованих користувачівВхід